گزارش جلسه روز دوشنبه مورخ 1394/06/16 شعبه استاد معین
سه شنبه 17 شهریور 1394 ساعت 04:57 | نوشته ‌شده به دست سهیل میرعزیزی | ( نظرات )
به نام یزدان پاک و یگانه

چهاردهمین جلسه از دوره چهاردهم سری کارگاه های آموزش خصوصی کنگره شصت، روزهای دوشنبه در شعبه استاد معین، به استادی ایجنت محترم شعبه استاد معین، جناب آقای مجتبی دهقانی و نگهبانی مسافر آقای سهیل میرعزیزی و دبیری مسافر آقای مهدی غنی آبادی، با دستور جلسه: " هفته جشن قدردانی از ایجنت، اسیستنت و مرزبان " در تاریخ 16 ام شهریور ماه 1394 رأس ساعت 17:00 آغاز به کار نمود.

http://mapic.ir/images/t1q656hezflghp6ecn47.jpg

خلاصه سخنان استاد

کنگره شصت از آغاز به کار رسمی تا امروز و در طی این شانزده ـ هفده سال، بطور پیوسته به بلوغ خود ادامه داده است. در ابتدای امر مسئولیت هایی مانند مرزبانی و ایجنت و ... و حتی در شروع، دیده بان وجود نداشت و اینها  بنا به نیاز کنگره در طول زمان بوجود آمده اند. اولین مسئولیت شکل گرفته، مسئولیت دیده بانی بود که اولین دیده بان را خود آقای مهندس انتخاب نمودند و کم کم باقی ایشان در شورای     دیده بانی انتخاب شدند.
تا اینکه تقریباً در سال 1383 (حدود زمانی که من تازه به کنگره آمده بودم) مسئولیتی به نام مرزبانی شکل گرفت و گروهی پنج نفره برای اولین بار بصورت انتصابی بعنوان مرزبان برای یکدوره شش ماهه مشخص شدند و از دوره دوم به بعد بصورت انتخابات معین می شدند و طول دوره نیز یکساله شد. تا امروز که دوره مرزبانی در تمام شعبات 14 ماهه است و مرزبانان با رأی اعضای همان شعبه انتخاب می شوند.
در سال 1390 بود که مسئولیت ایجنت بوجود آمد و امسال نیز مسئولیت اسیستنت در گروه خانواده تعریف شده است و همانطور که ذکر شد تمام این جایگاه های خدمتی، بنا به نیاز کنگره شصت و در مسیر رشد و بلوغ آن، از طرف بنیان کنگره شصت یا شورای دیده بانی تعریف شده و در زمان مناسب به مرحله اجرا گذاشته می شود تا کنگره شصت در کنار گسترش ( چه از لحاظ کمی و چه کیفی) بتواند در نیل به اهداف در مسیری درست هدایت شود.
در ابتدای کار که تنها حدود پنجاه ـ شصت نفر در نمایندگی آکادمی حضور داشتند ، شاید وجود چنین مسئولیتهایی نیاز نبود ولی با رشد سریعی که کنگره پیدا کرد؛ نمایندگی و شعبه انقلاب بوجود آمد و بعداً شعبات اسلام شهر، رباط کریم و... به مرور شروع به کار نمودند. با زیاد شدن نفرات و شعبات، نیازی احساس شد که مسئولینی باید حضور داشته باشند تا امور شعبات و نفرات را اداره کنند.
در اوایل مرزبانان بایستی از بین کمک راهنمایان دارای لژیون انتخاب می شدند و حداقل چند سال از رهایی آنان گذشته بود و مثلاً خود من با این شرایط دوره مرزبانی را طی نمودم که هم کمک راهنما بوده و هم در مرزبانی خدمت می کردم. ولی بعداً این شرایط تغییر کرد و امروز با گذشت یکسال از رهایی و در بعضی موارد بنا به نیاز یک شعبه با 9 ماه رهایی، فرد می تواند برای مرزبانی کاندید شود.
و حقیقتاً یکی از سخت ترین جایگاه های خدمت در کنگره همین دوره مرزبانی است. البته معنی سختی، پر حجم بودن کار است و همچنین مرزبانی براستی یکدوره آموزشی فشرده نیز برای مرزبانان است.
شعبه استاد معین از زمان تأسیس تا کنون، پنج گروه مرزبانی داشته که بنده افتخار همکاری با ایشان را داشته ام و در بسیاری از مواقع دشواریهای کار را از نزدیک می دیدم که در شرایطی بسیار خاص خدمت می کردند. جا دارد از اولین گروه مرزبانان شعبه یادی بکنم که در هنگام ساخت شعبه با تمام وجود حتی تا نیمه های شب زحمت می کشیدند تا این مکان را که حیاط خلوت و در واقع انباری ضایعات شهرداری بود، شکل و سامانی بدهند و مسقف کنند و ... تا به امروز که به این صورت در شرایطی نسبتاً خوب آماده ارایه خدمات به رهجویان شده است.
یک مرزبان در شعبه استاد معین از ساعت نه صبح به شعبه می آید و درب را باز کرده و آماده خدمت به مراجعین و مشاوره به تازه واردین می شود. در طی روز به انجام امور محول شده اداری و غیره می پردازد. تا هنگام برگزاری جلسات عصـر و در طول آن تا اتمام جلسه و تشکیل لژیون ها و سپس نظافت سالن و انجام سایر امور تدارکاتی و پشتیبانی روزمره و ... صورت می گیرد و این خدمت تا حدود 9 شب و خروج آخرین نفرات از شعبه ادامه دارد و با توجه به اینکه تمام روزهای هفته جلسه داریم و فقط پنج مرزبان هستند در طول هفته دو بار برای هر یک از مرزبانان بصورت مرزبان کشیک و مرزبان آماده، این خدمت تکرار می شود.
یک مرزبان در طول دوره خدمتی و در تمام لحظات و با تمام وجود سعی می کند که کار درست را به بهترین نحو انجام دهد. منتهی بقول آقای مهندس از آنجاییکه همه ما اعم از مرزبان و ایجنت، انسان هستیم و مختار الخطا می باشیم، شاید در طی زمان اشتباه یا کوتاهی هم در انجام کار باشد ولی چیزی که مهم است اینکه باید فرض را بر این بگذاریم که این ایجنت یا مرزبان دارد با همه وجودش سعی می کند که کار درست صورت پذیرد حالا شاید در جایی اشتباه هم بوقوع می آید. پس اگر مثلاً جواب سلامی را به گرمی پاسخ نداد نبایستی تمام زحمات ایشان نادیده گرفته شود باید بدانیم که تعمدی نیست و بعضـی اوقات حجم زیاد کار و برخورد با جمع کثیری از افراد در طول روز که معمولاً هم در شرایط سلامت کامل  و متعادل نیستند، امکان بروز اینگونه اتفاق را محتمل می سازد.
البته همین فشارهای کاری است که بستری را مهیا می کند که فرد در عین خدمت به دیگران خودش نیز در معرض آموزش قرار بگیرد و در بوته آزمایش خودش را محک بزند و به افزایش مهارتهایش کمک بشود. توان و صبراش فزونی یابد.

در خاتمه استاد فرمودند:

می دانیم که شکر خالق در تشکر از بنده او تجلی پیدا می کند. بندگانی که به سایرین خدمت می کنند و ما در کنگره می آموزیم که تشکر علاوه بر تشکر زبانی، بایستی در عمل نیز به مرحله اجرا در آید و این را با رسم تقدیر بوسیله تقدیم پاکتی در کنگره اجرا می کنیم که البته اصلاً بحث مادی آن مد نظر نیست. هرچند بهتر است که مبلغی را در پاکت بگذاریم ولی حتی اگر توان حداقلی نیز نداشته باشیم، حتماً بایستی پاکتی را با نوشته ای تقدیم کنیم که نشاندهنده درک ما از مفهوم تشکر باشد.


تهیه و تنظیم: مسافر سهیل.

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: گزارش جلسات روزهای دوشنبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات