اولین جلسه جهانبینی سفر دومی های بالای شش ماه
شنبه 11 مهر 1394 ساعت 17:19 | نوشته ‌شده به دست سهیل میرعزیزی | ( نظرات )
به نام یزدان پاک و یگانه

(گزارش جلسه  سفر دومی های شعبه استاد معین روز پنجشنبه مورخ 09/07/1394)

اولین جلسه از سری جلسات آموزش خصوصی جهان بینی برای آقایان سفر دومی روزهای پنج شنبه در شعبه استاد معین، با نگهبانی و استادی آقای مجتبی دهقانی و دبیری آقای علی کریمی، در تاریخ 9 ام مهرماه 1394 رأس ساعت 15:30 آغاز به کار نمود.


خلاصه سخنان استاد

در ابتدای جلسه استاد با نظرخواهی از حاضرین برای شیوه برگزاری جلسات رأی گیری نمودند که جلسات بصورت لژیونی باشد یا رسمی که نحوه برگزاری رسمی توسط حاضرین انتخاب گردید و در شروع جلسه مشخص نمودند که خودشان شخصاً چهارده جلسه نخست را برگزار خواهند نمود و در صورت نبود ایشان جلسات توسط آقای علی کریمی اداره خواهد گردید.

سپس هدف از تشکیل این جلسات و محور کار را بر سه اساس تبیین کردند:

1- پرورش خدمتگذار برای جایگاه هایی که مختص مرزبان و راهنما نیست، مانند مشاور تازه واردین.
2- آموزش دبیر و نگهبان برای اداره جلسات شعبه، به گونه ای که در آینده افرادی که مایل به خدمت در این جایگاه ها باشند، تنها از حاضرین در جلسات سفر دومی های پنج شنبه ها بایستی انتخاب گردند.
3- آمادگی برای امتحانات کمک راهنمایی.

در ادامه مجموعه ای از توضیحات را برای سه مورد بالا بیان کردند که خلاصه ای از آن به شرح ذیل است:

تجربه سالهای پیش نشان داده کسانی که در کارگاه های آمادگی آزمون کمک راهنمایی شرکت می کنند، شانس بیشتری برای قبولی دارند.

این جلسات مکان مناسبی است برای طرح مشکلات و مسایل سفر دومی هاست که معمولاً قابل طرح و بررسی در لژیون ها با حضور سفر اولی ها نمی باشد.

از اواسط برج 8 وارد مبحث آزمون کمک راهنمایی خواهیم شد.

کسانی که مایل به خدمت مشاوره هستند در ضمن حضور در این جلسات، شماره تلفن خود را به دبیر جلسه یا مرزبانی اعلام کنند.

افراد مایل به این خدمت بایستی حداقل یک روز در هفته با حضور در شعبه، مشاوره صبح را نیز بعهده بگیرند و دیگر اینگونه نیست که تنها جلسه مشاوره تازه واردین در عصـر را به صورت اتفاقی عهده دار شوند. بایستی برای این کار پس از اتمام این جلسات و از بین حاضرین روزهای پنج شنبه توسط مرزبانی برنامه ریزی لازم صورت پذیرد.چهار جلسه برای بیان تمامی موارد در خصوص مشاوره تازه واردین زمان تعیین می شود که در پایان این چهار جلسه از داوطلبین آزمون گرفته خواهد شد و قبولین به مرزبانی معرفی می شوند.

حداقل دو جلسه پنج شنبه ها را به مبحث شرح وظایف خواهیم پرداخت.

موضوعات دیگری که مد نظر عزیزان سفر دومی است برای طرح در جلسات به دبیر جلسه بصورت کتبی اعلام گردد. یک جلسه در مابین چهار جلسه ی فوق را به این امر اختصاص می دهیم که می تواند بصورت پرسش و پاسخ برگزار گردد.

در ادامه استاد فرمودند:

با توجه به کمبود زمان به کلیات مسأله مشاوره تازه واردین اشاره می کنیم و از هفته آینده بصورت مبسوط آنرا ادامه خواهیم داد.
مشاوره مبحث بسیار مهمی است. به این دلیل که هر تازه واردی با اولین فردی که برخورد خواهد نمود، مشاور است و بر اساس رفتار و گفته هایی که توسط وی صورت می پذیرد تصمیم خواهد گرفت که وارد کنگره بشود و درمان خود را آغاز نماید یا خیر.
حال این مشاور باید در درجه اول چه ظاهری داشته باشد؟ نکته ای بسیار مهم است این است که هر مشاوری با هر درجه از دانش و آگاهی نسبت به امر درمان و ساز و کارهای کنگره باشد، آنچه در وهله اول و در اولین برخورد (با همه حال خرابی و بهم ریختگی که یک مصـرف کننده دارد) برای تازه وارد مهم است، قیافه و ظاهر و نوع پوشش مشاور خواهد بود. تجربه نشان داده است که شاید هیچ یک از گفتارهای اولین مشاوره در خاطر مسافری باقی نمانده باشد ولی ظاهر و نوع برخورد اولیه ی یک مشاور همیشه در ذهن تازه واردی که بعداً مسافر می شود باقی می ماند.

به همین منظور لباس مناسب و ظاهری کاملاً آراسته با صورتی بشاش و خندان یکی از الزامات مشاور است. قبل از اینکه حرف مشاور بخواهد تأثیری داشته باشد این ظاهر اوست که در ذهن حک خواهد شد.

بنابر این روزی که می خواهیم برای مشاوره وارد شعبه بشویم در درجه اول خودمان برای خودمان احترام قایل بشویم. لباس مرتب و صورتی مرتب داشته باشیم.

مسأله بعدی که بسیار مهم است آنکه مشاور با چه ادبیاتی صحبت می کند؟ فردی می آید و می گوییم : "بشین همانجا تا بعد بهت بگم چه کار کنی" یا به او می گوییم " خواهش می کنم. بفرمایید بنشینید تا در خدمتتان باشم و توضیح بدهم". البته منظور من این نیست که با لحنی التماسی بگوییم که تو چقدر آدم خوبی هستی که اینجا آمده ای و از تازه وارد بخواهیم تو را به خدا بیا اینجا و ما کارمان درست است و تو را درمان می کنیم!! چیزی که متأسفانه من دیده ام در برخی مشاوره ها اتفاق می افتد.

پس منظورمان از ادبیات صحبت، جذابیت و احترام در گفتار است و لازم نیست که زیاد هم فنی و تخصصـی صحبت کنیم. باید متاسب با شخص باشد و احساس راحتی به فرد بدهد نه اینکه احساس کند از جایگاه بالاتری داریم با او صحبت می کنیم. در عین اینکه احساس صمیمیت را به او منتقل می کنیم نباید به گونه ای باشد که فرد گمان کند داریم برای آمدنش التماس می کنیم که این حس، حس خوبی نیست.

در صحبت فقط این کلام را القا می کنیم که اطلاعاتی که لازم است را منتقل کرده ایم و خودت باید تصمیم بگیری که آیا بیایی یا خیر.
حالا در چه تایمی چه موضوعاتی را باید بیان کنیم با آن لحن مناسب و ظاهر آراسته که گفتیم، تا تأثیر مناسب داشته باشد و مخرب نیز نباشد؟ در درجه اول باید بدانیم که زمان مشاوره ما در مشاوره صبح ها بایستی بین 15 دقیقه تا 20 دقیقه باشد نه بیشتر. این زمان شامل پر کردن فرمهای مربوطه نیز می شود.

دلیل اینگونه زمانبندی این است که اگر شما بهترین صحبتها را در طول مشاوره انجام بدهی، کشش بیشتر از این زمان را ندارد و تنها چند نکته از بین همه حرفها برداشت خواهد نمود. پس لازم است که تنها به گفتن نکات مهمی بپردازیم که در اینجا مطرح می کنیم.
قرار نیست که در این 15 دقیقه به تمام سوالات وی پاسخ داده بشود بلکه حتی در مواردی تشویق به خواندن پکیج و حضور در سه جلسه تازه واردین و اشتیاق ایجاد کردن برای جستجو توسط خود فردبه جای پاسخگویی، نتیجه ی بهتری را در انتها بدست می دهد.
اشتباه نشود, اصلاً نباید مسایل جهانبینی در جلسه تازه واردین مطرح کنیم که سوالاتی در ذهننش بوجود بیاید. بلکه وقتی ما طبق دستور العمل توضیحاتی در مورد روش درمان کنگره می دهیم خود به خود سوالاتی پیش می آید که لازم نیست به همه آنها پاسخ بدهیم.

بایستی دوستانه و با محبت از تازه بخواهیم به صحبت های ما گوش بدهد و در پایان اگر سوالی داشت در همان چهارچوب مشاوره، توضیح مجددی بدهیم و از اضافه گویی پرهیز کنیم.

سوالی که بیشتر از یک دقیقه یا سی ثانیه نیاز به پاسخگویی و توضیح دارد نبایستی جواب داده شود چرا که هم وقت 15 دقیقه ای مشاوره را خواهد گرفت و هم نتیجه بخش نخواهد بود. اینها را موکول می کنیم به اینکه بعد از انتخاب لژیون ات از راهنما پاسخ می گیری ولی سوالاتی کوتاه مانند اینکه مصرف کنونی ام را چه کنم یا قرصهای مصرفی را قطع کنم یا نه؟ را طبق آموزش هایی که در جلسات بعد می بینید، کوتاه پاسخ می دهیم.

در خاتمه استاد فرمودند:

بعلت کمبود وقت به همین کلیات اکتفا می کنیم و در جلسه ی بعدی با تفکیک مواردی که باید در مشاوره های صبح یا بعد از ظهر صورت بگیرد به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

تهیه و تنظیم: مسافر سهیل.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
احمدشریفیان یکشنبه 12 مهر 1394 15:34
خداقوت به جناب آقای دهقانی و علی کریمی عزیز.
خسته نباشید به سهیل بابت تهیه گزارش. امیدوارم در قسمت های دیگر هم اینگونه پرتوان و مشتاق ادامه بدهید.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات