تجربه من از ترک و درمان در کنگره 60
یکشنبه 14 آبان 1396 ساعت 17:21 | نوشته ‌شده به دست مهدی عبیداوی | ( نظرات )
تمام ترک هایی که داشتم خود درمانی بود و برای ترک به پزشک مراجعه نکردم


در یکی دو سال مصرف که ترک کردن سخت نیست برای من هم همینطور بود و در واقع حالت بدی که بعد از عدم مصرف به من دست میداد را به عنوان ترک در نظر نمیگرفتم, با خودم میگفتم چون مصرف نکردی حالت خوب نیست چون حال خوب را در مصرف کردن میدیدم. من چون قرص ترامادول مصرف میکردم اصلا نمیدانستم در حال مصرف مواد مخدر هستم در نتیجه خماری نمیدانستم چه چیزی هست...


تا زمانی که درکی از خماری نداشتم ترکها راحت بودند. یک روز که خمار بودم و خودم خبر نداشتم یکی از دوستانم که سن و سال بیشتری نسبت به من داشت گفتم حالم خوب نیست به من نگاهی کرد و گفت شبیه افرادی شدی که خمار هستند! آن لحظه انگار آب یخ رویم ریخته باشند, چون کسی نمیدانست که من مصرف میکنم از آنجا به بعد بود که من معنی و تعریف خماری رو فهمیدم و طبق تلقینات روحی , روانی ترکها برایم سخت تر شدند.

بعد از ترک مجدد مصرف کردم بعد از چند ماه که با دوستان به شمال رفته بودیم مصرف نکردم, روز اول برایم سخت بود ولی آنقدر سرگرم بودم متوجه خماری نشدم, شاید هم مشروب خوردن حواسم رو پرت کرده بود.

یک بار به وسیله کپسولهای عطاری ترک کردم, اوایلش حالت خماری داشتم ولی با گذشت زمان بهتر شد. تمام ترکها چند هفته دوام داشتند و بعد از چند هفته مجددا مصرف میکردم.

هر چه مواد بیشتر وارد بدنم میشد ترکها هم سخت تر می شدند.

من در شمال کشور دانشجو بودم و با دوستانم مصرف میکردیم حدود دوسالی بود که تریاک مصرف میکردیم آخر سال که شد و زمانی که میخواستیم به تهران برگردیم همه تصمیم به ترک گرفتیم, این ترک تا به اینجا سخترین ترک بود اصلا یادم نیست روزها را چگونه سپری میکردم و شبها هم که از شدت پا درد خوابم نمیبرد, تا جایی که میشد تحمل میکردم وقتی بیخوابی روح و روانم رو به هم میریخت می رفتم و چند دود از ظرف سوخته های تریاک میگرفتم تا خوابم ببرد حدود سه یا چهار دود, دو سه شب همین کار رو کردم تا خوابم برد حالا نمیدانم تاثیر روحی روانی داشت یا تاثیر بدنی.

حدود یک هفته حال خوبی نداشتم منتها چون با دوستان همه در حال ترک بودیم راحتتر میگذشت بعد از مدتیدکه حالمان بهتر شد برای گذران وقت مدام بیرون از خانه به دریا ئو جنگل میرفتیم تا وقت بگذرد. بعد از آمدن به تهران و خانه تا یک ماه پا درد و بیرون روی داشتم بعضی شبها از پا درد پاهایم را با پارچه میبستم تا خون جریان پیدا نکند و بی حس شود, نهایتا یک روز مجدد به علت کاری که میخواستم انجام دهم مصرف کردم با خود گفتم یک روز است منتها بعد از آن روز به مسافرت رفتم و در آن سفر نیز مصرف کردم بعد از این چند روز به علت ترس از خماری مجدد مصرف رو از سر گرفتم. مصرف من بیشتر تریاک بود و چون در خانه پدر چون کسی خبر نداشت و نمی توانستم تریاک مصرف کنم قرصهای ترامادول میخوردم که به چند بار تشنج منجر شد و اینطور شد که رو به مصرف متادون آوردم. این باور غلط در مورد متادون متادون وجود داشت که مرفین ندارد و میتوان ترکش کرد. بعد از حدود دوسال که تصمیم به ترک متادون گرفتم دنبال روشهای ترک رفتم ابتدا دو روز ترامادول مصرف کردم سپس قرصهای ب 2 خوردم منتها شرایط بدی داشتم حتی تریاک میخوردم ولی باز هم همان شرایط بود.

بد ترین دوران تمام زندگیم همین روزها بود. با هیچ کس صحبت نمیکردم و تمام وقت در اتاق خودم بودم و هیچ کاری نمیتوانستم انجام دهم اشتها نداشتم , بی حوصله بودم , بدن درد و پا درد وحشتناکی داشتم و هرکاری میکردم حالم بهتر نمیشد. شدیدا بی حوصله شده بودم با کوچکتربن تحریک احساساتی گریه میکردم و آرزوی مرگ داشتم.

حالت جسمی بدی داشتم بدتر از آن حالت روحی بدتری داشتم, حتی به ذهنم رسید با خانواده مطرح کنم ولی نتوانستم. در صفحات اینترنتی مدام دنبال روشهای ترک بودم و هر آنچه را می خواندم حالم بدتذ می شد, تصمیم به سقوط آزاد گرفتم 24 ساعت که گذشت تمام عضلات بدنم دچار گرفتگی شده بود از شدت پا درد و گردن درد توانم رو از دست داده بودم حتی نمیتوانستم دراز بکشم آنقدر که گردنم درد داشت.

چون اطلاعات کمی در مورد کنگره 60 پیدا کرده بودم یک کور سوی امیدی درونم وجود داشت. نهایتا با خود گفتم اینطوری نمیشود باید پیش متخصص این کار که کمک های زیادی به افراد شبیه خودم بودند رفتم مصرف رو از سر گرفتم و به کنگره آمدم. بسیار رفتار برادرانه و خوبی با من شد و وقتی گفتم در سقوط آزاد شکست خوردم خیلی منطقی با من صحبت کردند و در صحبتها و رفتار مشاور هیچ اثری از نکوهش نبود.

قبل از ورود به کنگره از همه چیز ناامید بودم و با خود میگفتم باید تا آخر عمر همینطور مصرف کنم منتها چون به زندگی بعد از مرگ معتقد بودم با خود می گفتم نکند بعد از مرگ هم این حالت ها در روحم باقی بماند و بعد از مرگ هم اعتیادم برطرف نشود؟ در این دنیا با تمام سختیها میتوان ترک کرد ولی آن دینا بدون امکانات چطور؟ من که نمیدانم آن دنیا چگونه است نکنه در زندگی ابدی پس از مرگ تا ابد در عذاب باشم؟ از خدا مرگ میخواستم ولی با پاکی, هیچ امیدی به زندگی نداشتم و دیگر هم قصد مصرف نداشتم با خود میگفتم پدر و مادرم اینهمه برایم زحمت کشیده اند که آخرش اینطوری شوم.

پس از ورود به کنگر60 و اوایل سفر نگران بودم که آیا دارو ( او تی ) جایگزین متادون می شود یا اون حالات عدم مصرف متادون همچنان باقی خواهد ماند؟

ولی الان حدود 5 ماه از سفرم می گذرد و 4 ماه متادون مصرف نکردم هیچ کدام از اتفاقاتی که نگرانشون بودم برایم رخ نداد و از لحاظ روحی اصلا قابل مقایسه با 5 ماه قبل نیستم. اصلا نمیتوانم در غالب کلمات شرح دهم و شاید کلیشه ای باشد ولی آدم دیگری انگار هستم هم از نظر روحی و جسمی.

من هم زمان با متادون قرصهای خواب مصرف می کردم ولی با قطع آنها هم مشکلی در حال حاضر چه از لحاظ خواب چه از لحاظ اعصاب و روان ندارم.

به این باور رسیدم که می توانم درمان شوم و در دوره درمان هستم مقداری قبل از وعده دارویی کسل میشوم ولی بعد از مصرف وعده کاملا سرحال میشوم , در کل قابل مقایسه با قبل از ورود به کنگره نیست.

مهمتر از مشکلات جسمی, مشکلات روحی و صور پنهان هستند که رو به بهبودی رفته اند و به تعادل میرسند.

و در پایان افسوس میخورم که چرا زودتر با کنگره 60 و مسیر درمان آشنا نشدم و خدا رو شاکرم که در راه کنگره هستم.

به قلم: مسافر پویا 

لژیون هفتم    


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: جهان بینی، دل نوشته مسافران ...،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفراعظم چهارشنبه 17 آبان 1396 16:37
انشالله بزودی دلنوشته شمارا درموردحس رهایی بخوانیم.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic