دل نوشته مسافران...
یکشنبه 1 بهمن 1396 ساعت 17:07 | نوشته ‌شده به دست مسافر شهاب | ( نظرات )

وادی پنجم


وادی پنجم به موضوعی اشاره می کند که دارای اهمیت بسیار زیادی است و آن موضوع چیزی نیست جز تبدیل حرف به عمل. جناب آقای مهندس دژاکام بارها در این مورد صحبت کرده اند و از اهمیت بسیار زیاد آن گفته اند به قول خود ایشان شاید که طولانی ترین فاصله در دنیای ما فاصله حرف تا عمل ما است.
برای اثبات این مدعا فقط کافی است که هر یک از ما نگاهی صادقانه به گذشته خود به خصوص به دوران مصرف خود بیندازیم. نگاهی به حرف ها، پیمان ها، قول ها و عهد های گذشته و به نتایج آنها به ناباوری هایی که در اثر عملی نشدن این قول ها در وجود دیگران و حتی خودمان به وجود آوردیم. البته این موضوع کاملا واضح است که تعداد عهد شکنی های ما به یک اندازه نبوده است و به لحاظ تعداد و اندازه تفاوت هایی وجود دارد. ولی اگر صادقانه تر نگاه کنیم و برای دقایقی هم که شده است دست از کمیت ها برداریم، خواهیم دید که همه ما برای تبدیل حرف هایمان به عمل دچار مشکلات عدیده ای بوده ایم.
این کاملا درست است که این مشکل فقط شامل حال ما اعضای کنگره نمی شود و به نوعی همه انسان ها با این مشکل تا حدودی دست به گریبان اند ولی ما اعضای کنگره با پا گذاشتن به این سرزمین روحانی در حقیقت پذیرفته ایم که محکوم به تغییر هستیم و باید قدم های آهسته ولی پیوسته ای را در راستای نیات کنگره، جناب آقای مهندس دژاکام و همینطور خدمت گزاران آن برداریم و از سمت تاریکی ها به سمت نور حرکت کنیم. مثل دیگر موارد این بار هم کنگره راه را برای ما روشن و البته هموار کرده است و با اشاره و رهنمود های خود کمک شایانی را به ما می کند تا بتوانیم این راه سخت و البته طولانی را که همان فاصله حرف تا عمل است را بپیماییم. در واقع وادی پنجم شاه کلیدهایی را در اختیار ما قرار می دهد تا بتوانیم از پس این گره های تو در تو و پیچیده برآییم.
1_ ما تا زمانی که به اصلاح خویش نپرداخته باشیم اصلاح امور زندگی و افراد دیگر زندگی مان امری تقریبا غیر ممکن است. ما باید خویش را اصلاح کنیم تا شاهد اصلاحات در خانواده و اطرافیان مان باشیم.
2_برای اصلاح خود ما به سه اصل نیازمندیم. پندار سالم، گفتار سالم و کردار سالم. چون زمانی که اندیشه و تفکرات ما سالم باشد به صورت خودکار گفتار ما نیز سالم خواهد شد و زمانی که گفتار ما سالم باشد ناخودآگاه به طرف کردار سالم رهنمون خواهیم شد.
3_ ما نیاز به زمان داریم. به قول معروف راه های طئلانی با قدم های کوچک و البته پیوسته طی می شوند، پس نیازی به عجله نیست.
4_ پرهیز از کارهای ضد ارزشی و اصلاح جهان بینی خود ما باید یاد بگیریم که اول بیندیشیم و بهد عمل کنیم. دیگر بسیاری از کارهایی که تا به امروز برای ما معمول و یا قابل قبول بوده اند نباید تکرار شوند و این خود یک قدم بزرگ است. زیرا که بهترین و عمیق ترین عذرخواهی از خودمان، اطرافیان و جامعه عدم تکرار کارهای ضد ارزشی است.
5_ خودداری از کارهایی که حتی نسبت به خوب بودن آنها شک داریم.
6_ قناعت یعنی استفاده حداکثری از حداقل ها.
7_ صبر حلقه مفقوده بسیاری از ما در دوران پیش از آشنایی با کنگره است. که به خاطر نداشتن آن و یا حتی کم داشتن آن صدمات بسیاری را به خود و اطرافیان زده ایم.
8_ وکیل قرار دادن خداوند در تمام امور، خداوندی که عزت و ذلت هر موجودی دردستان با کفایت او است.
9_ رضا یعنی راضی به هرچه که او برای ما می خواهد باشیم. یعنی ایمان به دانش و بینش و خیراندیشی خالق یعنی فهمیدن این موضوع که هر چه پیش آید خوش آید. زیرا که ما دیگر دست از قضاوت کشیده ایم و دنیا را از دریچه رحمت و مغفرت او می بینیم و می دانیم در سخت ترین طوفان ها ما در کشتی امن الهی هستیم. خیرخواه مطلق هر چه که برای ما بخواهد جز نیکی و عاقبت بخیری نیست.
10_تسلیم بزرکترین مرحله بندگی، زمانی که از سر راه قدرت مطلق کنار می رویم و اداره امور را به او می سپاریم. ما تلاشمان را تحت هر شرایطی می کنیم ولی نتیجه را به او می سپاریم. دیگر دست از جنگ و تقلای بو مورد بر می داریم و خوشا آنانکه در این وادی اند. زیرا که دیگر هیچ چیز و هیچ کس نمی تواند حال و روز آنان را بد کند. زیرا که اداره امور خود را به دستان با کفایت قادر مطلق سپرده اند.
یه امید روزی که بتوانیم با بهره گیری از این تعالیم نجات بخش، بزرگترین فاصله که همان فاصله حرف تا عمل است را بپیماییم.

نویسنده: مسافر رضا (لژیون هجدهم)
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: دل نوشته مسافران ...،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مجتبی افشاری یکشنبه 1 بهمن 1396 21:09
بسیار عالی ، خدا قوت
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic